מאמרים

מוסד הנישואין – מסורת שיש לשמר, או מוסד שאבד עליו הקלח? - חלק II

בכל אחד מן המקרים הנ"ל הם חווים מגוון רחב של תרבויות שמשפיעות ומעצבות את חייהם.

בשל העבר של מוסד הנישואין, כפי שזה התקיים במשך מאות שנים, ישנה נטייה לחשוב כי לשאת אישה כמוהו לשאת תרבות ומסורת של מקום אחד ספציפי, וכפי שלאדם הצעיר המודרני קשה לעשות את זה האחרון, כך הוא גם מתקשה להתחייב לזה הראשון. עם זאת, קיימת גם זוגיות אחרת מן הזוגיות המסורתית כפי שהצגתיה עד כה.

אולי כבר לא קיים הצורך להקים תא משפחתי בשל מסורת או מחויבות לדת כלשהי ותרבות, אך אין ספק שספיגת שלל החוויות והתרבויות שיש לעולם הקוסמופוליטי שלנו להציע נעימה והרמונית יותר כשיש מישהו לחלוק איתו את המסע. הזוגיות המודרנית הינה למעשה בחירת שותףה למסע סביב העולם ובחזרה. ביחד מגלים תרבויות שונות, שפות שונות ואורחי חיים שונים, וביחד גם מחליטים מה לאמץ מכל חוויה ומכל אורח חיים בו נתקלים בדרך.

כך שלמרות שמוסד הנישואין כפי שהוא מוכר מימים ימימה אולי קצת נתיישן ואין לו מקום בחייהם של רבים מן הדור הצעיר, מוסד נישואין חדש ופלורליסטי יותר מתפתח, וזה הינו בעל לגיטימציה לא פחות מקודמו בימיו הטובים.

איך להתחתן ומתי, זוהי כבר שאלה שונה לגמרי שעליה יש להרחיב בפעם אחרת- נישואים אורתודוכסים, רפורמיים או אזרחיים... אך מה שחשוב הוא שלקשור את חיינו בחייוחייה של אחרת היא כנראה עדיין הדרך הנעימה וההרמונית ביותר לטייל בגלקסיה...

חזרה לחלק ראשון