מאמרים

מוסד הנישואין – מסורת שיש לשמר, או מוסד שאבד עליו הקלח?

מוסד הנישואין – מסורת שיש לשמר, או מוסד שאבד עליו הקלח?

ברצוני לשטוח כאן אחת ולתמיד את ההתלבטות המלווה גברים רבים, אך רק מעטים מעיזים להודות בה: האם מוסד הנישואין הינו ממסד העומד בכל הציפיות שתולים בו? האם באמת 'כדאי' לנו לקשור את גורלנו בגורלה של אישה לשארית חיינו? האם זה בכלל ריאלי לצפות זאת מהמין האנושי?

אין ספק שיש אנשים שמשדרגים את חייהם בסופו של יום כתוצאה מכך שהם מיישרים קו עם דרישותיה הבלתי מתפשרות של החברה בה אנו חיים. אבל בל נשכח את הקבוצה הסטטיסטית המגדילה מדי יום את כוחה, אלו שלא צולחים את המוסד הזה ומוצאים את עצמם מחדש בשוק הפנויים פנויות. הממצאים האמפיריים הללו מעלים תהיותיו של כל בר-דעת.

חתונה היא כבר מזמן לא חתונה קתולית.. בוודאי מאז ימי תרבות ההשכלה, ובקו ישר עם חילונו ההולך וגובר של העולם המערבי. האדם אינו עוד רק נוף פני משפחתו המצומצמת. הצעירים של ימינו דואגים יותר ויותר לקריירה שלהם מצד אחד ולומדים יותר לשמור על החופש שלהם, ומגנים על המרחב הפרטי ביתר שאת.

עם הפתיחות החברתית של ימינו, והמכשירים החדשניים שקיימים בשוק ומחברים בין תרבויות, הולך וקטן הצורך בתא המשפחתי המסורתי. צעירים רבים מטיילים חודשים ארוכים בחו"ל, חלקם מקימים חייהם במדינות שונות ברחבי העולם,או בוחרים לימודים בחו"ל כמקפצה לקריירה, וחלקם עוקרים תכופות ממקום מגוריהם או הארץ בה הם חיים לבניית חיים חדשים במקום אחר.

המשך מאמר